Kontrolka płynu hamulcowego – co oznacza?

Profesjonalista sprawdzający płyn hamulcowy w samochodzie.

Wykrzyknik w kółku – taka ikonka na desce rozdzielczej informuje o nieprawidłowościach w układzie hamulcowym Twojego samochodu. Poniżej znajdziesz wskazówki, jakich problemów dotyczy i co z nimi zrobić.

Przed czym ostrzega kontrolka płynu hamulcowego?

Najczęściej świecąca na czerwono lampka wskazuje na zbyt niski poziom płynu hamulcowego w zbiorniku. Niedobór może być spowodowany wyciekiem, zużyciem klocków lub tarcz hamulcowych, a także innymi nieprawidłowościami. Oczywiście należy natychmiast uzupełnić płyn hamulcowy i skonsultować się z mechanikiem w celu zlokalizowania i naprawy ewentualnych usterek.

Jednak każdy kierowca powinien sobie zdawać sprawę, że kontrolka ta ostrzega nie tylko przed niskim poziomem płynu. Sygnalizuje jednocześnie problemy z samym układem hamulcowym, takie jak zużyte klocki hamulcowe, niewłaściwie działające tarcze, zużyte okładziny, uszkodzony przewód i tak dalej. Jak część z Was pamięta z naszego wpisu, który umieściliśmy na temat EPC, kolory kontrolek są dość intuicyjne, a czerwony symbolizuje najwyższy priorytet. Nic dziwnego, że kontrolka płynu hamulcowego również jest czerwona – najdrobniejsze awarie w systemie hamowania mogą okazać się katastrofalne w skutkach.

Płyn hamulcowy w samochodzie.

Płyn hamulcowy ma kolor słomkowy. Ciemniejszy w odcieniu herbaty to już powód do niepokoju.

Płyn hamulcowy: do czego służy?

Płyn hamulcowy pełni niezwykle ważną rolę: odpowiada bezpośrednio za długość drogi hamowania. To płyn właśnie przenosi siły z pedału hamowania na klocki. Substancja ta jest mieszaniną glikolu: składa się między innymi z eterów alkilowych i glikoli alkilenowych). Ich właściwości to zapobieganie korozji, utlenianiu się oraz podwyższanie temperatury wrzenia i podnoszenie odporności na zmiany ciśnienia.

Czy są inne objawy usterki w układzie hamowania?

Kontrolki w samochodzie zostały zaprojektowane po to, by ostrzegać przed awariami, ale je również może spotkać… usterka. Czasami pytacie nas, czy w inny sposób można samodzielnie ocenić, że z samochodem jest coś nie tak. Powtarzamy wtedy, że kierowca powinien wsłuchiwać się w swoją maszynę, jak w bicie serca – a gdy dobrze pozna jego rytm, bardzo łatwo sam wyczuje najmniejsze dolegliwości.

Pierwszym sygnałem do niepokoju powinno być drżenie pedała hamulca, drugim – bardziej niebezpiecznym – podskakiwanie pojazdu w momencie hamowania. Niezdrowym objawem, z którym od razu powinniśmy skierować się do mechanika, jest także wibrowanie auta.

Zbliżenie na kontrolkę płynu hamulcowego.

Pamiętajmy, że kontrolki nie są niezawodne.

Na początku najprościej empirycznie sprawdzić płyny w zbiornikach, które standardowo mają przedziałkę zalecanego poziomu minimalnego i maksymalnego. Koniecznie zróbmy to przed wyjazdem w dłuższą trasę, np. na wakacje. Pozwoli to oszczędzić sobie kłopotów i zapewni większe bezpieczeństwo na drodze.

Wymiana płynu hamulcowego – ile kosztuje?

W naszym warsztacie na Bemowie przy dowolnej wizycie zawsze przy okazji sprawdzamy stan płynu hamulcowego. Troszczenie się o bezpieczeństwo robimy rutynowo. Aktualny cennik wszystkich naszych usług uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy!

Polecane wpisy

Zadzwoń