Kontrolka EPC w samochodzie – czym jest i co oznacza?

Lampki z oznaczeniami, które zapalają się na desce rozdzielczej to duże ułatwienie dla kierowcy. Można z nich odczytać, co należy sprawdzić w samochodzie, aby uniknąć awarii. Większość kontrolek intuicyjnie rozszyfruje nawet niezaznajomiona z mechaniką osoba, ale niektóre sprawiają więcej trudności. Z pewnością należy do nich „EPC”. Ponieważ często nas o nią pytacie, dziś przychodzimy do Was z odpowiedziami!

Kontrolki w samochodzie – po co są?

Wraz z rozwojem technologii, producenci samochodów postanowili wprowadzić ułatwienie w odczytywaniu stanu technicznego pojazdu nawet, jeśli nie posiada się wiedzy o mechanice czy elektryce. Usprawnienie, o którym mowa to, oczywiście, tak zwane kontrolki, a dokładnie piktogramy i napisy podświetlane na desce rozdzielczej auta.

Nie zawsze musisz się martwić kontrolką – zwróć uwagę na kolor lampki, która zapaliła się na Twojej desce rozdzielczej.

Czy zawsze kontrolki powinny nas niepokoić? Nie, ponieważ dzielą się na informacyjne i ostrzegawcze. Na pierwszy rzut oka najłatwiej to rozpoznać po kolorze lampki: zielone, niebieskie i białe ikonki pełnią rolę informacyjną, powiadamiając np. o włączonych długich światłach. Przy żółtych natomiast powinna nam się włączyć, przysłowiowo, żółta lampka ostrzegawcza – są informacyjno-ostrzegawcze i komunikują m.in. o konieczności uzupełnienia płynów. Czerwone natomiast donoszą o poważnych awariach i należy bezzwłocznie sprawdzić komunikat przed wyruszeniem w drogę, ponieważ może się okazać, że jedyne miejsce, do jakiego powinniśmy się udać to serwis naprawczy. Kontrolka „EPC”, o której mowa w artykule, należy do żółtej grupy znaków ostrzegawczych.

Co dokładnie oznacza „EPC” na desce rozdzielczej?

Kontrolka EPC to skrót z angielskiego od “Electronic Power Control” (dosłowne tłumaczenie: elektroniczna regulacja mocy) i oznacza problemy z układem sterowania silnikiem w samochodzie. To poważna usterka i pod żadnym pozorem nie należy jej lekceważyć.

Czym są problemy z układem sterowania silnikiem?

Kiedy kontrolka EPC świeci na desce rozdzielczej, może to oznaczać różne awarie z układem sterowania. Najczęściej dotyczą one takich usterek związanych z elektroniką samochodową, jak uszkodzenia przewodów, czujników, modułów sterujących lub układów zasilania. Mogą to być także problemy związane z samym silnikiem. Np. przegrzanie, zbyt wysokie obroty lub defekty z układem paliwowym. Najczęściej spotykane przyczyny świecącej się kontrolki EPC to:

  1. uszkodzenie przepływomierza powietrza, który pomaga kontrolować ilość powietrza dostającego się do silnika;
  2. problem z przepustnicą: uszkodzona przepustnica może prowadzić do problemów z przepływem powietrza, co może spowodować zapalenie się kontrolki EPC;
  3. usterki w układzie paliwowym, takie jak np. uszkodzenie czujników paliwa lub zanieczyszczenie filtrów paliwa;
  4. problem z czujnikami: kontrolka EPC może zapalać się, gdy jedna lub więcej czujników w samochodzie jest uszkodzona, w tym np. czujnik temperatury, ciśnienia lub czujnik prędkości;
  5. usterki w układzie zapłonowym, np. uszkodzona cewka zapłonowa.

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka EPC?

Nigdy nie lekceważ lampki EPC, ponieważ samochód może postanowić przejść w tryb awaryjny, co grozi kompletnym unieruchomieniem auta, odcięciem dopływu paliwa. Pojazdy zostały tak zaprogramowane ze względów bezpieczeństwa. Jak najszybciej zwrócić się z awarią do zaufanego warsztatu mechanicznego.

Usuwanie awarii kontrolki EPC

Umówienie się na diagnostykę komputerową to najszybszy sposób na usunięcie awarii.

Jak wygląda diagnostyka kontrolki EPC?

Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę zapalenia się kontrolki EPC w Twoim samochodzie, w każdym przypadku niezbędne jest podłączenie pod komputer diagnostyczny w serwisie. Tylko po głębokiej analizie całego układu elektronicznego auta można mieć pewność co do przyczyny awarii. Wyłącznie komputer pomoże w 100% usunąć awarię u jej źródła. 

Polecane wpisy

Zadzwoń