Co oznacza kontrolka płynu chłodniczego?

Płyn chłodniczy w samochodzie

Jest to na tyle ważny element stanu technicznego, a jednocześnie prosty do sprawdzenia, że uczą się go już kursanci na szkoleniu do prawa jazdy. Mowa oczywiście o stanie płynu chłodniczego. Jeśli zapaliła Ci się czerwona kontrolka – sprawdź, co zrobić!

Jak wygląda kontrolka płynu chłodniczego na desce rozdzielczej?

Choć wielu osobom ikonka kojarzy się z postawionym żaglem, piktogram przedstawia termometr zanurzony w cieczy. Kontrolka płynu chłodniczego świeci się na czerwono, więc informuje – zgodnie z rozpiską, którą wstawialiśmy już w artykule związanym z kontrolką EPC, o poważnej awarii.

Kontrolka płynu chłodniczego w samochodzie

Kontrolka płynu chłodniczego świeci się na czerwono – wymaga natychmiastowego sprawdzenia.

Kiedy włącza się kontrolka płynu chłodniczego?

Kontrolka płynu chłodniczego w samochodzie zaświeci się, gdy poziom płynu chłodniczego w układzie chłodzenia jest zbyt niski lub wystąpiła awaria w jego obwodzie.

Co zrobić, gdy ta kontrolka się włączy?

W przypadku, gdy kontrolka się zaświeci, należy zatrzymać pojazd i sprawdzić poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym. Jeśli poziom jest zbyt niski, należy dodać odpowiednią ilość płynu chłodniczego do poziomu wskazanego przez producenta samochodu.

Jeżeli natomiast poziom płynu chłodniczego jest wystarczający, a kontrolka mimo to nadal się świeci, może to oznaczać awarię, taką jak np. wyciek w układzie chłodzenia, uszkodzony termostat lub pompa wody. W takim przypadku konieczne jest skontaktowanie się z mechanikiem, aby konkretnie zdiagnozować i naprawić problem.

Z czego jest zbudowany układ chłodzenia?

Układ chłodzenia w samochodzie to ważna część pojazdu, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika podczas jego pracy. Jego głównymi elementami są:

– chłodnica – to urządzenie umieszczone z przodu samochodu, przez którą przepływa płyn chłodniczy, a powietrze przepływa przez aluminiowe płetwy, co pozwala na odprowadzenie ciepła z płynu;

– termostat – zawór, który reguluje przepływ płynu chłodniczego w układzie. Gdy silnik jest zimny, termostat jest zamknięty, a płyn krąży tylko w obrębie silnika, aby szybciej osiągnąć odpowiednią temperaturę. Gdy silnik osiąga temperaturę roboczą, termostat otwiera się i płyn chłodniczy przepływa przez chłodnicę, aby zostawić ciepło;

– pompa wodna – urządzenie, które napędzane jest przez pasek klinowy silnika;

– wentylator – pozwala na odprowadzenie ciepła z płynu chłodniczego przez zwiększenie przepływu powietrza;

– zbiornik wyrównawczy – pojemnik na płyn chłodniczy, który znajduje się zazwyczaj w pobliżu chłodnicy i służy do uzupełniania poziomu płynu w układzie;

– węże chłodnicze – łączą poszczególne elementy układu chłodzenia, takie jak chłodnicę, termostat, pompę wodną i zbiornik wyrównawczy.

Mechanik rozwiązujący problemem z płynem chłodniczym

Jeśli płyn chłodniczy schodzi zauważalnie szybko – należy zwrócić się z problemem do mechanika.

Układ chłodzenia w samochodzie – zasada działania

Układ chłodzenia w samochodzie działa w następujący sposób:

  1. Silnik generuje dużo ciepła podczas pracy. Musi ono zostać odprowadzone, aby nie doszło do przegrzania i uszkodzenia, dlatego (patrz pkt. 2)…
  2. Płyn chłodniczy znajdujący się w zbiorniku wyrównawczym jest przepompowywany przez pompy wodne do silnika, gdzie zbiera ciepło.
  3. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, termostat otwiera się i umożliwia przepływ płynu chłodniczego do chłodnicy.
  4. Płyn chłodniczy krąży przez cienkie kanaliki chłodnicy, gdzie oddaje ciepło do powietrza przepływającego przez jej płetwy. Wszystko po to, aby ciepło nie kumulowało się niebezpiecznie przy silniku!
  5. Wentylator umieszczony z przodu lub z tyłu chłodnicy zwiększa przepływ powietrza i pozwala na skuteczniejsze odprowadzenie ciepła.
  6. Ochłodzony płyn chłodniczy powraca do silnika, gdzie ponownie zbiera ciepło i cały cykl się powtarza.

Jeśli poziom płynu chłodniczego jest niski lub występują problemy z innymi elementami układu chłodzenia, może to prowadzić do przegrzania silnika, a to z kolei grozi bezpośrednio jego uszkodzeniem, czyli jedną z najdroższych możliwych awarii w samochodzie. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom płynu chłodniczego oraz stan poszczególnych elementów układu chłodzenia i niezwłocznie usuwać ewentualne usterki.

Z czego składa się płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy musi mieć wysoką temperaturę wrzenia, aby pełnić swoją rolę. Zawiera glikol etylenowy lub propylenowy, który to zapewnia wcześniej wspomniane właściwości. Poza tym w płynie znajdziemy: wodę (baza produktu), inhibitory korozji (chronią elementy układu chłodzenia przed korozją i osadzaniem się kamienia), dodatki przeciwpieniące i przeciwpiaskowe i barwniki (które dodaje się do płynu chłodniczego w celu umożliwienia łatwiejszej identyfikacji i rozpoznania jego rodzaju. Barwniki nie mają wpływu na właściwości płynu chłodniczego).

A czy można zastąpić płyn chłodniczy wodą?

Doraźne zastąpienie płynu chłodniczego wodą nie ma poważnych konsekwencji. Jednak stosowanie wody w formie „oszczędności” zamiast płynu na stałe – grozi doprowadzeniem do poważnej awarii, czyli np. przegrzania silnika. Dlaczego? To proste – temperatura wrzenia wody jest o ok. 30 stopni niższa, niż płynu opartego na glikolu.

Co jaki czas uzupełniać płyn chłodniczy?

W sprawnych samochodach ubytki płynu chłodniczego są niewielkie i wystarczy uzupełniać jego stan co 15 tys. kilometrów przebiegu. W starszych pojazdach płyn może schodzić szybciej, więc warto kontrolować jego stan.

Polecane wpisy

Zadzwoń