TOP 10: wstydliwe pytania do mechanika

Osoba mające pytania do mechanika

…czyli co chcesz wiedzieć o swoim samochodzie, ale nie masz odwagi zapytać! Dziś odpowiadamy anonimowo na wszystkie kwestie, które często Was nurtują. Pamiętajcie – nie ma głupich pytań.

1. Dlaczego mój samochód piszczy przy odpalaniu?

Możliwe, że to wina paska klinowego. Oznacza to, że nadaje się do wymiany. Możesz posmarować go olejem uniwersalnym, aby uciszyć pasek. Nie zwlekaj jednak dłużej niż tydzień, dwa z wymianą.

2. Czy samochód może stać na „kapciu”?

Na pewno może stać, bo „na kapciu” nie wolno jechać. A zupełnie poważnie – nie zwlekaj dłużej niż 24h. Jeżeli zostawisz na dłużej samochód w ten sposób, możesz trwale odkształcić oponę, dętkę lub obręcz.

3. Co się stanie, jak zatankuję diesla benzyną?

Dojdzie do uszkodzenia wtryskiwaczy, czujników, filtra DPF, katalizatora.

4. A co zrobić, jak zatankowałem/-am diesla benzyną?

Jeśli się pomyliłeś, nie odpalaj silnika, tylko zadzwoń po lawetę, aby zabrała Twój pojazd na spuszczenie paliwa. Całość będzie Cię kosztować mniej niż naprawa samochodu, który jechał na nieprawidłowym paliwie.

5. Co się stanie, jak zatankuję silnik benzynowy dieslem?

Silnik wyłączy się po jakimś czasie.

6. Co zrobić, jak zatankowałem/-am silnik benzynowy dieslem?

Zastosuj się do odpowiedzi z punktu numer 4.

7. Co oznacza przycisk A OFF w samochodzie?

Jeżeli wciśniesz A OFF, Twój samochód nie będzie gasł podczas postoju. Ten przycisk steruje automatycznym uruchamianiem/wyłączaniem silnika, gdy się zatrzymujesz np. w korku.

8. Co ile wymienia się baterie w pilocie samochodu?

Co 3-4 lata, aby nie spotkała Cię niemiła niespodzianka – bez pilota ani rusz!

9. Czy w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów jest sprzęgło?

W każdym samochodzie jest sprzęgło, ale w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów dostosowują przełożenie odpowiednio do obrotów silnika bez Twojego udziału.

10. Czy w samochodzie można spać?

Spanie w samochodzie podczas postoju jest w Polsce całkowicie legalne. A nawet wskazane – jeśli czujesz, że możesz zasnąć za kierownicą, lepiej zjedź w bezpieczne miejsce i odpocznij.

Polecane wpisy

Zadzwoń