Co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

Uśmiechnięta osoba jadąca samochodem, który został uprzednio sprawdzony.

Jeśli planujesz jechać na wakacje samochodem – koniecznie przygotuj pojazd, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Dobra organizacja i prewencja to podstawa udanego urlopu. Zobacz 8 wskazówek, co należy sprawdzić w samochodzie przed wyruszeniem w długą podróż.

1. Stan opon

Przyjrzyj się stanowi swoich opon – przed nimi w końcu dużo pracy! Chodzi przede wszystkim o bieżnik, ciśnienie powietrza i ewentualne uszkodzenia. Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane zgodnie z zaleceniami producenta.

2. Poziomy płynów

Sprawdź poziom płynu hamulcowego, chłodzącego, do spryskiwaczy i poziom oleju. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, przejrzyj naszego bloga, gdzie udzielamy wskazówek.

3. Klocki hamulcowe

Musisz mieć pewność, że hamulce działają prawidłowo i nie ma żadnych niepokojących dźwięków czy wibracji podczas hamowania.

4. Światła

Przekonaj się, że wszystkie światła w samochodzie działają poprawnie, w tym światła przednie, tylne, hamowania, kierunkowskazy i światła awaryjne. Aby tego dokonać, będziesz potrzebować pomocy drugiej osoby.

5. Akumulator

Zobacz, czy terminale są czyste i nie ma oznak korozji. Jeśli akumulator jest starszy lub słabo się rozładowuje, rozważ jego wymianę przed długą podróżą.

6. Układ wydechowy

Upewnij się, czy nie ma wycieków ani uszkodzeń w układzie wydechowym. Ważne, aby układ był szczelny i nie słychać było żadnych nietypowych dźwięków.

7. Dokumenty

Przeczytaj, do kiedy masz ważny dowód rejestracyjny, ubezpieczenie samochodu i uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

8. Apteczka pierwszej pomocy

Uzupełnij wyposażenie apteczki (i samochodu) zgodnie z przepisami kraju, do którego się wybierasz.

Szczęśliwa rodzina jadąca sprawdzonym samochodem w długą podróż.

Samochód należy przygotować do podróży, aby w pełni cieszyć się wakacjami.

Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o sprawdzenie i przygotowanie samochodu do podróży w warsztacie samochodowym. Cieszymy się, że kierowcy świadomie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa pasażerów i innych uczestników ruchu, decydując się na skorzystanie z usług fachowca. Oszczędzają sobie tym samym wielu zmartwień i kosztów wizyty w serwisie za granicą, czy w obcym mieście.

Polecane wpisy

Zadzwoń