Tego nie lekceważ: drgania kierownicy podczas kierowania. Co oznaczają?

Odczuwasz wibracje kierownicy w trakcie prowadzenia samochodu? To nie jest normalne zjawisko – jak najszybciej odnajdź źródło problemu.

Jakie wibracje kierownicy podczas kierowania powinny nas zaniepokoić?

Tak naprawdę nawet najmniejsze drgania kierownicy dostarczają powodów do niepokoju – prawidłowo wyważone koła i sprawny pojazd nie wytwarzają żadnych wibracji. Jeśli jesteś początkującym kierowcą, warto nauczyć się odczytywać drobne znaki, jakie daje Twój samochód, aby uniknąć poważnych awarii i/lub niewygodnych sytuacji podczas kierowania.

Drgania kierownicy powinny wzbudzić czujność każdego kierowcy.

Przyczyny drgania kierownicy

Drgania kierownicy podczas kierowania mogą mieć różne przyczyny. Oto kilka najczęstszych:

– nierównomiernie zużyte opony mogą powodować drgania kierownicy, zwłaszcza przy większych prędkościach. Może to wynikać z niewłaściwego ustawienia kół lub niewłaściwego ciśnienia w oponach;

– uszkodzone tarcze hamulcowe: drgania kierownicy podczas hamowania wskazują na problemy z układem hamulcowym i należy je jak najszybciej naprawić;

uszkodzone koła lub ich nierównomierna geometria (np. wygięcie felgi) dają o sobie znać najczęściej nie przy hamowaniu, ale podczas jazdy;

– usterki w zawieszeniu: uszkodzone lub zużyte elementy zawieszenia, takie jak np. drążki kierownicze, końcówki drążków, łożyska kół lub amortyzatory;

– problemy z układem kierowniczym: zużyte lub uszkodzone końcówki drążków kierowniczych, przeguby kulowe lub siłowniki kierownicze.

Co można zrobić z tym problemem?

Gdy tylko zauważysz drgania kierownicy, możesz wstępnie samodzielnie spróbować ustalić przyczynę. Ponieważ najczęściej to wina kół, na postoju obejrzyj dokładnie opony i felgi.

Krzywa, uszkodzona felga, wybrzuszenie na bieżniku, niedokręcone koło to awarie, które dostrzeżesz gołym okiem. Bardziej wprawni właściciele aut mogą również poszukać luzów w zawieszeniu i układzie kierowniczym, a następnie zbadać stan amortyzatorów.

Może się jednak okazać, że nawet po znalezieniu usterki, jej naprawa – np. wyważenie kół – możliwa jest wyłącznie z profesjonalnym serwisem mechaniki samochodowej.

Sprawdzenie wyważenia kół

Nieprawidłowe wyważenie kół czy geometria to jedne z najczęstszych przyczyn drgania kierownicy.

Czy nie wystarczy przeczekać?

Niestety, z dekadami doświadczeń na karku w zakresie napraw mechanicznych w naszym serwisie na Bemowie musimy poinformować, że problem drgającej kierownicy nie przejdzie sam: jest oznaką usterki związanej z przednią częścią podwozia. Problem pozostawiony sam sobie może wyłącznie się pogłębić, dlatego nie zwlekaj z jego naprawą.

Polecane wpisy

Zadzwoń