Kara za brak przeglądu – co grozi za brak przeglądu technicznego pojazdu?

Kary za brak przeglądu technicznego samochodu w Polsce od wynoszą od 1500 do 5000 złotych. Skąd różnica w wysokości mandatu?

Wysoki mandat to nie koniec konsekwencji – kierowcy zostanie zabrany również dowód rejestracyjny. Oczywiście nie tylko fizyczny – zmieni się status Twojego dowodu online. Od momentu zatrzymania przez policję masz tylko 7 dni na wykonanie przeglądu. Co więcej, nie możesz poruszać się samochodem, dopóki tego nie zrobisz – dokument, który otrzymasz od policji, uprawnia wyłącznie do przejazdu do stacji diagnostycznej. Wniosek nasuwa się sam – spóźnialstwo naprawdę się nie opłaca i przysparza wielu problemów.

Mniej formalności z odzyskaniem dowodu rejestracyjnego

Jednak jest i światełko w tunelu – weszły w życie nowe przepisy, które ułatwiają odzyskanie dowodu. Do tej pory po odzyskanie dowodu, mimo że wirtualnego, kierowca i tak musiał udać się do urzędu. Teraz formalności są załatwiane przez diagnostę podczas przeglądu. Uprawniony pracownik wykreśla wzmiankę o pojeździe z bazy CEPiK.

Stłuczka/wypadek bez ważnego przeglądu

 Wziąłeś/-aś udział w incydencie drogowym, gdy Twoje auto nie miało ważnego przeglądu? Spokojnie – brak przeglądu nie ma wpływu na ważność OC. Firma ubezpieczeniowa nie ma prawa do odmowy wypłaty ubezpieczenia. Nie obejmuje to jednak AC – większość ubezpieczycieli wyklucza swoją odpowiedzialność wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy pojazd nie miał ważnych badań technicznych.

Jak często robić przegląd samochodu?

Standardowo właściciel samochodu musi stawiać samochód na okresowym badaniu diagnostycznym raz w roku. Nie dotyczy to fabrycznie nowych pojazdów –  pierwsze badanie przechodzą przed upływem 3 lat od rejestracji, a drugie przed upływem 5 lat. Posiadacze aut zabytkowych są zwolnieni z tego obowiązku.

Polecane wpisy

Zadzwoń