Czujniki ABS są kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa w samochodach, ponieważ pomagają zapobiegać blokowaniu się kół podczas hamowania. Poznaj kilka najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na problem i sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.
Czujnik ABS to angielskiego Anti-lock Braking System, czyli po polsku System Antyblokowania Hamulców. Jest jednym z najważniejszych elementów systemu hamulcowego w samochodzie. Jego rolą jest kontrolowanie pracy hamulców podczas nagłego hamowania, w celu zapobieżenia blokowaniu kół i utraty kontroli nad pojazdem.
Czujnik ABS mierzy prędkość obrotową kół i przekazuje informacje do sterownika, który w odpowiedzi reguluje siłę hamowania. Dzięki temu kierowca może skutecznie zahamować samochód, zachowując jednocześnie kontrolę nad prowadzeniem pojazdu.
Kiedy włącza się ABS? Czyli działanie w praktyce
Kiedy naciskasz hamulec, czujniki systemu ABS monitorują prędkość obrotową kół. Jeśli któreś z nich zaczyna się blokować, ABS wyłącza i włącza napęd, abyś nie stracił/-a przyczepności na drodze. W rezultacie skraca drogę hamowania i zapobiega poślizgom. Najczęściej odczujesz działanie ABS w trakcie zimy na śliskiej, zamarzniętej nawierzchni.
ABS zimą znacznie ułatwia poruszanie się po drodze.
Objawy awarii czujnika ABS
- Kontrolka ABS na desce rozdzielczej
Jeśli kontrolka ABS na desce rozdzielczej świeci się, może to pierwszy sygnał o awarii.
- Pulsowanie hamulców
Normalnie ABS działa poprzez pulsowanie hamulców w trakcie gwałtownego hamowania. Jeśli czujnik ABS jest uszkodzony, system może nie działać poprawnie, co skutkuje brakiem pulsacji hamulców.
- Długi skok hamulca
W przypadku działającego poprawnie ABS, skok pedału hamulca podczas ostrego hamowania jest stosunkowo krótki. Awaria czujnika ABS może skutkować dłuższym skokiem pedału hamulca.
- Trudności w utrzymaniu kontroli
Jeśli podczas hamowania na śliskiej nawierzchni samochód traci stabilność i trudno go kontrolować, może to być objaw awarii czujnika ABS.
Dlaczego świeci kontrolka ABS?
Czujniki ABS monitorują prędkość obrotową poszczególnych kół. Jeśli któryś z czujników jest uszkodzony lub nieprawidłowo działa, system ABS może aktywować kontrolkę. Również awaria w układzie elektronicznym, takie jak uszkodzenie modułu sterującego ABS, może spowodować świecenie kontrolki.
Kontrolka ABS sygnalizuje także uszkodzenie układu hydraulicznego, np. wycieki płynu hamulcowego lub uszkodzenie zaworów. Przy diagnostyce ważne jest, aby wykluczyć uszkodzenie przewodów/wtyczek łączących czujniki ABS z modułem sterującym.
Co ciekawe, nawet sezonowa wymiana opon może spowodować włączenie się kontrolki ABS, jeśli zamontujemy opony o różnych rozmiarach. Jeśli samochód jest wyposażony w system ABS, to ważne jest, aby wszystkie opony miały ten sam rozmiar i rodzaj bieżnika.
Co zrobić w przypadku awarii czujnika ABS?
Jeśli kontrolka ABS świeci, zaleca się, aby natychmiast skonsultować się z doświadczonym mechanikiem lub skorzystać z diagnostyki komputerowej. Mechanik będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie kroki naprawcze, aby przywrócić sprawność systemu ABS. Kontrolka ABS nie powinna być ignorowana, ponieważ system ten ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas hamowania, zwłaszcza w warunkach trudnych lub awaryjnych.